Spotkanie w Zerf w czerwcu 2009r

Aby wymiana zagraniczna naszej młodzieży z niemiecką doszła do skutku, Dyrekcja i nauczyciele naszej szkoły oraz Dyrekcja i nauczyciele niemieckiej szkoły chcieli poznać warunki, w jakich dzieci miałyby przebywać.

I tak w czerwcu 2009 roku p. Dyrektor Bożena Olichwer, p. Wicedyrektor Helena Maśnica i p. Beata Kaszuba – Nawrat na zaproszenie niemieckiej strony udały się do Zerf. Wyjazd okazał się niezwykle udany. Pani Beata w ten sposób wspomina pobyt w Zerf:

Mogliśmy poznać zasady funkcjonowania niemieckiej szkoły podstawowej (grundschule) i gimnazjum (realschule). Obserwowaliśmy lekcje na różnych poziomach i z różnych przedmiotów. Zapoznaliśmy się z wyposażeniem sal lekcyjnych, pracowni, sal gimnastycznych, sal pomocniczych, magazynów oraz bibliotek. Oprócz codziennych wizyt w szkole, poznaliśmy miejsca, które nasi uczniowie mogliby zwiedzać po przyjeździe do tego regionu. Między innymi zwiedziliśmy Trier, elektrownię wodną, zakład samochodowy produkujący części do samochodów marki mercedes, jak również poznaliśmy niesamowite środowisko naturalne tego miejsca.

Na tym atrakcje się nie skończyły. Mieliśmy jeszcze możliwość zwiedzania ruin starego zamku oraz pięknego miasteczka. Nie zabrakło również możliwości odpoczynku. Na specjalnie zorganizowanym przez rodziców ognisku nawiązaliśmy kontakty z rodzicami a w szczególności  z osobami polskiego pochodzenia. Wspólnie świetnie się bawiliśmy. Na koniec uczestniczyliśmy w uroczystym zakończeniu roku szkolnego dla uczniów ostatnich klas gimnazjum. Zostaliśmy również zaproszeni na kolację wydaną przez burmistrza, gdzie udało nam się nawiązać z nim kontakt. Do Polski wróciliśmy pełni nadziei na owocną współpracę naszych szkół.