Dzień: 2009-10-30

Nauczyciele z Zerf w Polsce – październik 2009r

Kolejnym etapem współpracy ze stroną niemiecką był pobyt delegacji nauczycieli z Zerf w Polsce od 19.10.2009 r. – 25.10.2009 r. Pobyt gości zorganizowaliśmy wspólnie z ZSO nr 12. W imieniu SP nr 28 gości na lotnisku  w Pyrzowicach przywitały p. Dyrektor Bożena Olichwer i p. Wicedyrektor Helena Maśnica. Następnie wszyscy pojechali na powitalną kolację w Zbrosławicach, a po niej zostali zakwaterowani w ośrodku w Reptach.

Cały wtorek delegacja z Niemiec spędziła w ZSO nr 12.

Środa

W tym dniu goście mieli okazję zwiedzić naszą szkołę.  Po poczęstunku delegacja nauczycieli oprowadziła gości po szkole, a od drugiej godziny lekcyjnej uczestniczyli oni w zajęciach lekcyjnych. Nauczyciele z Zerf gościli min. na zajęciach  teatralnych w klasie Ia prowadzonych przez p. Małgorzatę Kuśmierczak, na zajęciach  języka angielskiego w klasie 5B prowadzonych przez p. Agnieszkę Derlatkę, matematyki w klasie 5A i 5B  prowadzonych przez p. Katarzynę Kaczmarek i Sandrę Paszko, zajęciach informatyki prowadzonych przez p. Danutę Ciesielską oraz wychowania fizycznego u p. Damiana Krzempka. Zajęcia te wywarły duże wrażenie na naszych uczniach, szczególnie gdy niemieccy nauczyciele włączali się w prowadzenie lekcji. Dla naszych gości też było to niezwykle interesujące doświadczenie, gdyż zachowanie na lekcji (jak wspominali) naszych dzieci i dzieci niemieckich znacznie się różni. Około południa goście udali się do Gliwic na zwiedzanie radiostacji. Dzięki przewodnikowi, który opowiadał niesamowite anegdoty związane z radiostacją miejsce to bardzo spodobało się wszystkim uczestnikom wycieczki. Dla chwili relaksu nauczyciele poszli na spacer po gliwickim rynku, gdzie przewodnikiem była p. Joanna Kardasz, a następnie zmęczeni udali się na obiad do restauracji „Stary Browar”. Wieczorem odbyła się kolacja integracyjna nauczycieli SP 28 z nauczycielami z Niemiec przygotowana przez Radę Rodziców. Zaproszeni zostali również przedstawiciele ZSO nr 12. Kolację umilały nam występy uczniów z kl. III b przygotowane przez  p. Iwonę Malinowską – Wolny oraz mini koncert w wykonaniu Anny Wiencek, którą przygotowywała p. Agnieszka Łukaszek. Pani Anna Gaca zorganizowała dla nas tańce integracyjne na sali gimnastycznej, które bardzo spodobały się wszystkim uczestnikom.

Czwartek upłynął gościom głownie na zwiedzaniu Zabrza (zwiedzili min. Kopalnię Luizę, Muzeum Górnictwa Węglowego, Kościół Św. Józefa), natomiast wieczorem relaksowali się na basenie w Tarnowskich Górach. Towarzyszyli im nauczyciele ZSO nr 12 oraz p. Dyrektor, p. Wicedyrektor oraz  p. Agnieszka Mikulik – Szczodra.

Piątek był dniem pełnym wrażeń.  Do południa zwiedzaliśmy zabytkową kopalnię Guido (atrakcje kopalni szczegółowo opisane zostały podczas wizyty dzieci niemieckich). Popołudnie goście spędzili na imprezie kulturalnej pod nazwą „Moda na Polski”. W roku 2009 Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk we współpracy z Biblioteką Śląską zorganizowała w Sali Sejmu Śląskiego uroczystą inaugurację ogólnopolskiego projektu pod nazwą „Moda na polski”. W tym samym roku ZSO nr 12 w Zabrzu oraz MOK Guido zorganizowali miejską edycję tego ogólnopolskiego przedsięwzięcia. Rok później na tę samą imprezę zostali zaproszeni nasi goście z Niemiec wraz z przedstawicielami SP 28. Myślą przewodnią tych uroczystości było przekonanie o ścisłym i nierozerwalnym związku gwary śląskiej i języka polskiego. Podkreślono również wielowymiarowość języka w jego postaci regionalnej i narodowej. Głównymi atrakcjami tego dnia były występy zespołu muzyki dawnej „Allegro”, chóru Resonans con tutti oraz liczne prelekcje i recytacje wierszy.Wieczorem wszyscy udaliśmy się na kolację do restauracji „Stary Browar” w Gliwicach.

Sobota

W tym dniu pojechaliśmy na wycieczkę do Krakowa.  Na miejscu czekał  przewodnik, który oprowadził naszych gości po zabytkach tego pięknego miasta. Zwiedziliśmy min. Kościół Mariacki, krakowski rynek oraz Sukiennice. Razem udaliśmy się również na Wawel oraz do muzeum Czartoryskich.   Następnie zjedliśmy pyszny obiad i odjechaliśmy do Zabrza.

Niedziela była dniem ostatnim dniem pobytu nauczycieli z Zerf. Po mszy świętej przy kawie podsumowano całe spotkanie.