SP28 Zabrze

Klasy teatralne z wizytą w teatrze

Dnia 30 października 2013 roku klasy: IV a, V a, V b i V c wybrały się do Opery Śląskiej w Bytomiu na przedstawienie teatralne pt. „Pan Twardowski” w wykonaniu Narodowego Teatru Edukacji  im. Adama Mickiewicza z Wrocławia.

Scenariusz przedstawienia oparty jest na kilku wersjach literackich Pana Twardowskiego, jednak najwięcej zaczerpnięto z powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego z 1840 r.

Ukazana historia o Panu Twardowskim jest szczególnie ważna nie tylko z racji ciekawej fabuły, ale przede wszystkim ze względu na jej wymiar edukacyjny. Postawa życiowa głównego bohatera jest godna naśladowania (ambicja, niesienie pomocy potrzebującym), z drugiej zaś warta napiętnowania (zaprzedanie duszy diabłu).

Przedstawienie wszystkim uczniom bardzo się podobało, o czym świadczą pozytywne recenzje dzieci. Oto niektóre z nich:

W teatrze najbardziej podobały mi się czarownice, które miały ogromne łapy. Kiedy Pan Twardowski pomagał ludziom, one wyskakiwały z szafy i mówiły mu, co ma robić”.

                                                                          ( Kasia Bombelka, kl. IV b)

„W przedstawieniu pt. Pan Twardowski najbardziej podobała mi się scena, w której Jan Twardowski myśli, że przechytrzy diabła i postanawia nigdy nie jechać do Rzymu”.

                                                                             (Zosia Matyjaszek, kl. IV b)

„ W teatrze na przedstawieniu Pan Twardowski najbardziej podobały mi się czarownice, które na początku słodko spały. Jedna z nich nazywała się Mała Tekla, a druga Jaga. Przestraszyłam się, kiedy Jaga głośno krzyknęła: A może trzeba ich przestraszyć! Aż podskoczyło mi serce …‘’                          

                                                                         (Julia Banaszkiewicz, kl. V a)

„Przedstawienie teatralne Pan Twardowski jest godne obejrzenia. Aktorzy występują  w pięknych kolorowych strojach i maskach. Grę aktorską wzbogaca ciekawa muzyka oraz śpiew. Na scenie można podziwiać wspaniałą dekorację”.

                                                                            (Emilka Sobczyk, kl. V a)