Dzień: 2014-10-16

Wizyta Misjonarza

Eric Kossi Hounake – werbista  z królestwa Ouatsi

Togo to państwo w Afryce Zachodniej. Na północy kraju można wciąż spotkać lwy, pantery, słonie, hipopotamy i krokodyle. Na południu, skąd pochodzi o. Eric, ciągną się pola kukurydzy, plantacje kakaowca, bananów czy pomarańczy. Nie wszystkie dzieci mogą  w Togo uczęszczać do szkoły, ponieważ  nauka jest płatna. Dzieci muszą pomagać swojej rodzinie, często ciężko pracują. Woda to dobro, które w Afryce jest skarbem i dlatego zapewnienie jej rodzinie to ważne zadanie dnia codziennego. W Afryce liturgia jest bardzo żywa, ze śpiewami i tańcami – o tym właśnie opowiadał o.Eric Kossi Hounake, który w miniony czwartek, tj.9 października 2014 roku odwiedził naszą szkołę, przybliżając naszym uczniom życie i zwyczaje dzieci z Togo. Prawie wszyscy uczniowie oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w spotkaniu zorganizowanym na jadalni oraz w sali lekcyjnej naszej szkoły. Prezentacja zdjęć, demonstracja strojów oraz opowieść ojca o życiu dzieci w Togo przybliżyły ten daleki kraj. Oczywiście był też czas na pytania naszych uczniów, które dotyczyły życia i zwyczajów afrykańskich rówieśników. Okazało się, że dzieci uczą się takich samych przedmiotów, tylko nie mają takiego przedmiotu jak – język polski.  O. Eric odpowiadał na każde pytanie z dużą cierpliwością i poprawnością językową, ponieważ – ku naszemu zaskoczeniu, ojciec mówił doskonale po polsku. Na zakończenie spotkania dzieci wspólne z ojcem śpiewały w języku o. Erica, który grał na  djembe, a towarzyszące mu katechetki śpiewały i grały na gitarach. Na pamiątkę spotkania dzieci prosiły o pamiątkowe zdjęcia oraz autografy. Po południu dzieci mogły spotkać się z ojcem podczas mszy szkolnej w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rokitnicy, gdzie wygłosił dla dzieci kazanie.

Relację z tego spotkania można przeczytać na stronie internetowej ,,Gościa Niedzielnego” w artykule pt. ,,Ze szkoły do kościoła”, (http://gliwice.gosc.pl/doc/2194258.Ze-szkoly-do-kosciola).           (Helena Maśnica)