SP28 Zabrze

Zwyczaje wielkanocne na Śląsku

linia-ruchomy-obrazek-0447

„WIELKANOCNE ZWYCZAJE NA ŚLĄSKU”

   Spotkanie z mieszkanką Zabrza – panią Dorotą Maśnicą

Na Górnym Śląsku nadal bogate są tradycje
i zwyczaje związane ze świętami wielkanocnymi. Triduum Paschalne
i Wielkanoc to dla mieszkańców naszego regionu szczególny czas modlitwy i zadumy, ale także kultywowania wielu dawnych tradycji, przekazywanych
z pokolenia na pokolenie, o których opowiadała mieszkanka Zabrza Pani Dorota Maśnica. Ta utalentowana mieszkanka Mikulczyc zaprezentowała swoje prace plastyczne (malowane na szkle) oraz wykonane przez nią  ozdoby z kordonku, muliny czy wełny.  Zaproszone dzieci z klas I-III  18 marca 2016 roku,  nie tylko mogły posłuchać
o dawnych zwyczajach wielkanocnych, ale również podziwiać zgromadzone obrusy, serwetki lub różne ozdoby i obserwowały również sposób wykonania tych ozdób. Dużym zainteresowaniem cieszyły się metody ozdabiania jajek. Pani Dorota Maśnica pięknie
i chętnie „rozprawiała” przybyłym na spotkanie uczniom naszej szkoły. Dzieci bacznie przyglądały się sprawnej pracy rąk, „kere hyklowały”, co widoczne także było na podglądzie z kamery. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również wystawka makatek oraz prezentacja multimedialna dotycząca zwyczajów wielkanocnych.

Z pewnością zachęciliśmy naszych uczniów do kultywowania pięknych tradycji wielkanocnych.

Organizatorka:

Helena Maśnica

linia-ruchomy-obrazek-0447