SP28 Zabrze

Akademia z okazji Święta Niepodległości

9 listopada 2016 r. odbyła się w naszej szkole akademia z okazji 98 rocznicy odzyskania niepodległości przez państwo polskie. W czasie uroczystości zaprezentowana została wszystkim uczestnikom streszczona historia zarówno sukcesów jak i porażek państwa polskiego. Bardziej szczegółowo przedstawione zostały czasy rozbiorów oraz droga przebyta przez Polaków mająca na celu odzyskanie niepodległości. Przypomniane zostały sylwetki wielkich Polaków, których działania mocno zakorzeniły się w dziejach naszego kraju – przywołano pamięć Jana III Sobieskiego, Tadeusza Kościuszki, Józefa Piłsudskiego. Uczniowie wszystkich klas mieli okazję oswoić się także z datami tych ważnych wydarzeń oraz przypomnieć sobie pieśni nawiązujące do ważnych momentów z przeszłości kraju.
Kolorytu całej akademii dodały piękne stroje występujących uczniów, występ jak zawsze niezawodnego chóru szkolnego, recytacja wierszy oraz rekwizyty, dzięki którym ta krótka lekcja historii mogła być bardziej zrozumiała dla wszystkich oglądających. Akademię przygotowali uczniowie kl. IIc, IVa oraz Vb pod kierunkiem nauczycieli: p. J. Graeser, p. I. Boborowskiej, p. A. Łukaszek, p. D. Zabielnej.                                                                                                    (Dorota Zabielna)