Dzień: 2016-11-25

Spotkanie z Markiem Szołtyskiem

Marek Szołtysek znany pisarz, publicysta, dziennikarz, autor wielu książek o Śląsku. Urodził się w 1963 r. w Gierałtowicach. Jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Od wielu lat mieszka w Rybniku gdzie pracuje jako nauczyciel historii i wiedzy
o społeczeństwie w IV Liceum Ogólnokształcącym. W TVS prowadzi program S2 Śląsk. W Radiu Fest można usłyszeć jego felietony w audycji Szołtysek na Fest. Autor cotygodniowych felietonów publikowanych
w Dzienniku Zachodnim i katowickim wydaniu Echa Miasta.

W 1995 i 1999 roku otrzymał nagrody
w dziedzinie kultury z rąk prezydenta Rybnika. W 1997 roku dostał nagrody
z Kuratorium Oświaty w Katowicach, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Rady Oświaty Regionalnej. W 1999 roku otrzymał Nagrodę im. Wojciecha Korfantego,  przyznaną przez Związek Górnośląski. W 2001 roku przyjęty został do Śląskiej Loży Liderów. Trzy lata później przez Kazimierza Kutza został nazwany „współczesnym Karolem Miarką”.

My będziemy mieli zaszczyt gościć go w naszej  szkole we wtorek – 29 listopada.

Wydane książki:

• Rybnik, nasze gniazdo (1997)
  • Papież na Górnym Śląsku (1998)
  • Śląsk, takie miejsce na ziemi (1998)
  • 80 lat PCK… (1999)
  • Żywot Ślązoka poczciwego (1999)
  • Dzieje rybnickiego zamku i sądu (1999)
  • Dzielnice Rybnika (2000)
  • Bujaków, 700 lat… (2000)
  • Biblia Ślązoka (2000)
  • Śląskie podróże (2000)
  • Elementarz śląski (2001)
  • Ślązoki nie gęski (2002)
  • Kuchnia śląska
  • Dzieje Śląska, Polski i Europy
  • Ślązoczki piykne są!
  • Bojki śląskie
  • Ślonsk je piykny
  • Graczki
  • Rozmówki Śląskie

MAREK SZOŁTYSEK

gościem naszej szkoły!

Wizyta znanego śląskiego pisarza, dziennikarza i historyka – Marka Szołtyska odbyła się
w ramach cyklu Czytamy razem – comiesięcznych spotkań z książką oraz znanymi osobami.

Pisarz wpierw ze swadą „łosprowioł”
o dawnych śląskich obyczajach i zabawach dziecięcych, demonstrując przy tym własnoręcznie wykonywane, pomysłowe przedmioty-zabawki. Następnie uczniowie zadawali autorowi mnóstwo dociekliwych pytań, na które gość zawsze znajdywał dowcipną odpowiedź. Na koniec spotkania Marek Szołtysek przeczytał zebranym fragmenty swoich książek oraz przetłumaczone przez siebie na gwarę śląską wiersze Juliana Tuwima oraz Jana Brzechwy.

Galeria zdjęć ze spotkania

Dzień PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada obchodziliśmy w szkole Światowy Dzień Pluszowego Misia. Dzieci przyszły tego dnia na lekcje w miłym towarzystwie. Misie siedziały na ławkach, spacerowały na przerwach, aż w końcu spotkały się wszystkie na sali gimnastycznej, gdzie został wybrany największy i najmniejszy z nich. Właścicielką największego misia była Julia Pudło, a najmniejszego Karolina Grajcar. Było wyjątkowo miło, mięciutko i przytulnie.       ( Krystyna Włoczyk)