SP28 Zabrze

Wycieczka klas VI do Wieliczki

linia-ruchomy-obrazek-0447

  24 listopada 2016 r. uczniowie naszej szkoły
(z klas VI a, b, c oraz  V b) zajęcia lekcyjne zamienili na edukacyjną wycieczkę do podziemi wielickiej Kopalni Soli.

Kopalnia  Soli  „Wieliczka”  to jedna 
z największych atrakcji turystycznych w Polsce, obiekt   wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, dlatego odwiedzenie tego miejsca uznaliśmy za priorytetowe i zaplanowaliśmy w harmonogramie wycieczek na ten rok szkolny.

Początek wyprawy był trudny, bo musieliśmy zejść na głębokość 135 m po drewnianych schodach  do podziemnego świata. Potem wędrowaliśmy 2 km po unikalnych, pięknych korytarzach, komorach  i kaplicach oraz podziwialiśmy wykute w soli rzeźby i słone, kryształowe żyrandole. Ogromne wrażenie zrobiło na wszystkich podziemne jezioro. Oczywiście, każdy chciał się osobiście przekonać, że sól rzeczywiście jest słona.
W trakcie wycieczki dwukrotnie spotkaliśmy dobrego ducha kopalni – Skarbnika. Poczciwy staruszek uatrakcyjniał nam czas niezwykłymi opowieściami i legendami oraz kreatywnymi zabawami. Nasi uczniowie, pod kierunkiem Skarbnika, przygotowali inscenizację fragmentu legendy o pierścieniu św. Kingi, za sprawą którego w Wieliczce pojawiły się złoża soli. W postać węgierskiej królewny wcieliła się Kinga Gunia z klasy VI c. Zaręczynowy pierścień św. Kingi odnalazł Wojtek Wocław z VI a. Po pełnym wrażeń zwiedzaniu, udaliśmy się do podziemnej sali zabaw, gdzie mogliśmy dalej miło spędzać czas. Czekał tam na nas także słodki poczęstunek od Skarbnika.

Z podziemi wyjechaliśmy windą, która szybko mknęła w górę. Później udaliśmy się na zakupy do sklepików z pamiątkami. Do domu wróciliśmy z niesamowitymi wrażeniami
i dużym zapasem soli.

  (Renata Urban)

linia-ruchomy-obrazek-0447