SP28 Zabrze

Czytamy razem z Jerzym Kuczerą

linia-ruchomy-obrazek-0447

kuczera

Grudniowym gościem akcji Czytamy razem był dobrze znany uczniom naszej szkoły, mieszkający po sąsiedzku w Rokitnicy, aktor Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach pan Jerzy Kuczera.

13 grudnia br. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas od I do III spotkały się w sali gimnastycznej, by wysłuchać wspaniałej interpretacji bajki Janoscha pt. „Tygrysek musi mieć rower”. Wspólna lektura była znakomitą okazją do zwrócenia uwagi na twórczość pochodzącego z Zabrza bajkopisarza, którego znane na całym świecie utwory dostępne są również w szkolnej bibliotece.

Zapraszamy do ich wypożyczania!

Judyta Stefanik – Heinrich

linia-ruchomy-obrazek-0447

Jerzy Kuczera w 1974 ukończył studia na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej
w Krakowie. 31 grudnia tego roku zadebiutował w roli brata Jana w Romeo i Julii Williama Szekspira w reż. Grzegorza Mrówczyńskiego na deskach Teatru Płockiego.

W latach 1974–1977 występował na scenie Teatru Płockiego. Od 1977 jest aktorem Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego
w Katowicach. Podczas swojej bogatej kariery teatralnej zagrał kilkadziesiąt ról, m.in. Alfreda w Mężu i żonie Aleksandra Fredry w reż. Henryka Rozena (1976), Orlanda w Jak wam się podoba Williama Szekspira w reż. Krzysztofa Pankiewicza (1977), Włodzimierza Karłowicza Rode w Trzech siostrach Antona Czechowa
w reż. Krzysztofa Rościszewskiego (1977), Jaśka
w Weselu Stanisława Wyspiańskiego w reż. Michała Pawlickiego (1978), Pantusa
w Odprawie posłów greckich Jana Kochanowskiego w reż. Marka Kostrzewskiego (1980), Janusza Kotowicza w Popiele
i diamencie
Jerzego Andrzejewskiego (1982)
i Wolfganga Amadeusa Mozarta w Amadeuszu Petera Shaffera w reż. Jana Maciejowskiego (1984) oraz Hołysza w Wyzwoleniu Stanisława Wyspiańskiego w reż. Jana Błeszyńskiego (1987) i Gildensterna w Hamlecie Williama Szekspira w reż. Jana Maciejowskiego (1987),
a także doktora w Dziadach Adama Mickiewicza w reż. Krzysztofa Babickiego (2011) i rybaka, Afrykanina, ludożercę w Przygodach Sindbada Żeglarza Bolesława Leśmiana w reż. Jarosława Kiliana (2011).

Występował również w Teatrze Telewizji, m.in. w spektaklach: Warszawianka Stanisława Wyspiańskiego w reż. Jerzego Golińskiego jako porucznik III (1972), Młyn Lopego de Vegi w reż. Haliny Gryglaszewskiej jako Arystyd (1975), Uczeń diabła George’a Bernarda Shawa w reż. Marka Tadeusza Nowakowskiego jako Ryszard Dugdeon (1978) oraz w Prawie głosu Ewy Bober w reż. Gerarda Zalewskiego jako łącznik (1979) i w Kucharkach Nory Szczepańskiej
w reż. Marcelego Kochańczyka jako Didi (1981).

Filmografia (wybór)

 • Ślad na ziemi (serial telewizyjny) (1978) – robotnik (odc. 6. Pięć stów)
 • Paciorki jednego różańca (1979)
 • Grzeszny żywot Franciszka Buły (1980) – Edik Grossbaum
 • Blisko, coraz bliżej (serial telewizyjny) 1982–1986):
 • odc. 8. Niepokój i gniew. Rok 1919 (1982)
 • odc. 15. Wycieczka w niedzielę. Rok 1941 (1986)
 • Na straży swej stać będę (1983)
 • Śmierć jak kromka chleba (1994)
 • Pierwsza miłość (serial telewizyjny) (2004–2011) – szef grupy bandytów, która przez pomyłkę porwała Marysię Radosz
 • Barbórka z cyklu Święta polskie (2005) – Grzela
 • Kryminalni (serial telewizyjny) (2006) – komendant posterunku w Niestachowie (odc. 41. Tryptyk śląski. Grabarz)
 • Bolesław Huberman, czyli Zjednoczenie Europy i skrzypce (2010) – krytyk

W 2013 roku otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w Dziedzinie Kultury za upowszechnianie sztuki aktorskiej.

linia-ruchomy-obrazek-0447