Zwyczaje wigilijne

W grudniu w trakcie  zajęć   regionalnych uczniowie klas drugich i trzecich poznawali wigilijne zwyczaje . Jedni wykonywali świąteczne dekoracje z papieru, które zostały wykorzystane do ozdobienia klasy nr 17, drudzy  przygotowywali prezentacje pt. ,,Wigilijne potrawy w moim domu”.  Zadaniem uczniów było przeprowadzenie rozmowy z rodzicami bądź  dziadkami na temat zwyczajów i obyczajów związanych ze  świętami Bożego Narodzenia. Z  relacji dzieci wynika, ż w większości domów to mama przygotowuje wieczerzę wigilijną, a tato  z  dziećmi   ubierają choinkę i dekorują mieszkanie.

W czasie kolacji wigilijnej na stołach  dominuje   zupa grzybowa i barszcz z uszkami. Do rzadkości należy  siemieniotka z nasion konopi, która niegdyś była bardzo popularną zupą na Śląsku.   Wśród ryb króluje karp  przyrządzany  na różne sposoby. W wielu  rodzinach rarytasem nadal pozostają makówki, natomiast mniejszym powodzeniem cieszy się już moczka. Stół  przykrywa się  białym obrusem, pod którym umieszcza się sianko. Kolację wigilijną rozpoczyna się od modlitwy, dzielenia się opłatkiem i składania życzeń. Czas oczekiwania na prezenty wypełniony jest wspólnym kolędowaniem, a najbardziej wytrwali  udają się do kościoła na pasterkę.                  (Helena Maśnica)