Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/sp28/domains/sp28.zabrze.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2715 Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/sp28/domains/sp28.zabrze.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2719 Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/sp28/domains/sp28.zabrze.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3622 12 stycznia 2017 – SP28 Zabrze

Dzień: 2017-01-12

Śląski słownik

Ilustrowany słownik gwary śląskiej w ramach projektu edukacyjnego ,,Co dwie szkoły, to pomysł” – JESTEŚMY STĄD – ŚLĄSK NASZĄ MAŁĄ OJCZYZNĄ

W ramach realizacji zadania projektu ,,Co dwie szkoły, to pomysł” z każdej klasy IV-VI przygotowano po trzy prace (każda dotyczyła innej litery alfabetu) w formacie A4. Dokonano wyboru słowa w gwarze śląskiej oraz zilustrowano te słowa w dowolnej technice płaskiej. Prace z klas IV-VI posłużyły do stworzenia jednego ilustrowanego słownika wyrazów w gwarze śląskiej.

Pięknie zilustrowano takie słowa jak: ancug, bebok, elegant, indianek, jakla, laćki, mycka, ojla, utopek,wele i zopaska.

Słownik  przekazano uczniom Szkoły Podstawowej nr 30
w Zabrzu.

Autorzy prac

Słownik śląski wykonany przez uczniów klas I-VI Szkoły Podstawowej nr 30

CZYTAMY RAZEM po raz czwarty

Styczniowym gościem akcji Czytamy razem była założycielka oraz prezeska Towarzystwa Miłośników Rokitnicy, polonistka i wieloletnia dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 30,  pani   Stanisława Mikulak.   11 stycznia br. uczniowie klas od I do III, zebrani  w sali gimnastycznej, poznali perypetie czytelnicze żółwia Franklina w interpretacji naszego gościa. Wspólna lektura opowiadania pt. „Franklin i książka  z biblioteki” była okazją do zachęcenia uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej oraz zwrócenia uwagi na poszanowanie książek.

(Judyta Stefanik – Heinrich)