Dzień: 2017-05-21

Dwudniowa wycieczka do Ojcowa i okolic

18 – 19 maja klasy Vb, VIb i część klasy VIc, wraz ze swoimi wychowawczyniami pojechały na dwudniową wycieczkę do Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Będąc jeszcze w autokarze uczniowie już mogli podziwiać krajobraz Jury z charakterystycznymi, białymi ostańcami. Najpierw dzieci zwiedziły Pieskową Skałę, na której znajduje się piękny zamek, w którym obecnie umieszczone są niektóre zbiory wawelskie. Zamek otoczony jest murami obronnymi. Na uwagę zasługuje też piękny ogród. Dzieci zrobiły sobie pierwsze wspólne zdjęcie pod Maczugą Herkulesa. Na szczycie Maczugi Herkulesa umocowano żelazny krzyż, upamiętniający jej zdobycie w 1933 roku. Następnie zwiedziliśmy nowoczesne Muzeum Przyrodnicze. Można w nim było zobaczyć próbki skał, rzeczy znalezione na wykopaliskach archeologicznych, makiety roślinności , zwierząt i ptaków występujących na tych terenach dawniej i dziś. Podczas całej wędrówki pani przewodnik opowiadała nam o skałach, skąd się wzięły ich nazwy oraz o otaczającej roślinności. Najtrudniejszą częścią było dosyć strome wejście do Jaskini Łokietka. W Jaskini mogliśmy zwiedzać Salę Rycerską, Kuchnię, Sypialnię, w których według legendy miał przebywać Władysław Łokietek. Dzieci mogły także podziwiać ruiny zamku w Ojcowie, Kaplicę na wodzie, stare drewniane zabudowania gospodarskie, młyny itp. Pod wieczór przyjechaliśmy na miejsce noclegu. Po zjedzeniu pysznej obiadokolacji dzieci przebywały na świeżym powietrzu grając w różne gry zespołowe i korzystając z atrakcji placu zabaw. Wieczorem przy ognisku każdy upiekł sobie smaczną kiełbaskę. W drugim dniu, po śniadaniu zwiedziliśmy Jaskinię Wierzchowską. W trakcie zwiedzania można było oglądać żyjące tu nietoperze oraz niezwykłe formy naciekowe. Podczas przeprowadzanych tu badań archeologicznych, natrafiono na ślady zwierząt żyjących na tym terenie podczas epoki lodowcowej (niedźwiedzie jaskiniowe, hieny itp.). Podczas zwiedzania spotkaliśmy „jaskiniowców”, którzy zadali nam szereg zadań sprawnościowych. Na koniec, jak na Jaskiniowców przystało, upiekliśmy kiełbaski nad jaskiniowym ogniskiem. W drodze powrotnej wstąpiliśmy jeszcze na pyszne lody!  Przepełnieni wrażeniami i nowymi wiadomościami wróciliśmy do szkoły.                                                     (Jolanta Brzozoń)