Innowacja 4xT (teatr, talent, terapia, taniec)- rok szkolny 2016/2017.
W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie klasy II a, II b, II c, II d brali udział w zajęciach w ramach w/w innowacji. Jest to drugi rok realizacji 4xT.
Klasa II a to T jak teatr. W czasie zajęć dzieci rozwijały umiejętność prezentacji na scenie. Uczyły się wyrażać uczucia i stany emocjonalne. Ćwiczyły także dykcję. Dzieci miały spotkanie z aktorką formacji teatralnej „Lufcik na korbkę”, p. Agnieszką Batóg , z którą przeprowadziły wywiad w czasie obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru w naszej szkole. Była to okazja do wręczenia aktorom kwiatów po spektaklu, uzyskania autografów, jak również zrobienia sobie z nimi zdjęć.
Byliśmy na przedstawieniu pt. „Jaś i Małgosia”, w którym występowała znajoma dzieciom aktorka i reżyserka p. Anna Leśniak. Dzieci mogły zapoznać się ze sztuką teatralną w formie komiksu.
Odwiedziliśmy Teatr Nowy im. Gustawa Morcinka w Zabrzu przy okazji Gali Teatrów wieńczącej 63 Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej im. Norberta Kroczka. Odebraliśmy Srebrną Maskę, którą zdobyliśmy na tym festiwalu występując z przedstawieniem pt. „ Bajka o ślimaku Kacperku”, które przygotowaliśmy razem z klasą III b.
Naszym kolejnym sukcesem było uzyskanie I miejsca w miejskim konkursie „Scenki w gwarze śląskiej”. Zdobyliśmy serca jurorów scenką pt. „Hilary”. Uczniowie chętnie recytują. Wiktoria Nocuń zdobyła IV miejsce w Małej Lidze Recytatorów.
Uświetniliśmy występami wiele szkolnych imprez :
„Marcinki” w naszej dzielnicy – przedstawiliśmy scenki promujące szlachetne cechy charakteru,
– Barbórka – wystawiliśmy „Hilarego”,
– Jasełka- występowaliśmy razem z wszystkimi drugimi klasami,
– Dzień Otwarty – przygotowaliśmy przedstawienie pt. „Szły raz myszy”,
– Spotkanie z rodzicami przyszłych pierwszoklasistów – znowu wystąpił „Hilary”, ale w rozbudowanej wersji.
Klasa wystąpiła też przed mamami z okazji uroczystych obchodów Dnia Matki. W programie zaprezentowali nie tylko twórczość aktorską, ale też tańce i śpiew.
Dzieci bardzo lubią tworzyć miniatury teatralne wymyślone przez nich. Przygotowują je w czasie przerw, a potem pokazują klasie. Często używają kukiełek i pacynek. Improwizacje tworzymy też w czasie zajęć. To jest żywy teatr. Uczniowie sami wykonują dekoracje i rekwizyty do przedstawień. Oczywiście pomagają nam rodzice.
Zabawa w teatr, która miała miejsce w tym roku szkolnym jeszcze się nam nie znudziła. Większość dzieci odnalazła wielką przyjemność w tej formie wyrażania siebie. Natomiast te, które na razie wolą występować w roli widza, może zachęcimy za rok do większej aktywności.
W roku szkolnym uczniowie klasy II b uczęszczali na zajęcia artystyczne w ramach innowacji 4xT (teatr, talent, terapia, taniec). W naszej klasie poszukiwaliśmy talentów. Największy talent recytatorski posiada Mariusz Krakowczyk, który reprezentuje klasę i szkołę na wielu konkursach. Największym jego osiągnięciem jest I miejsce w Małej Lidze Recytatorskiej. Mariusz wystąpił na koncercie laureatów w Teatrze Nowym w Zabrzu. Oprócz tego zdobył dwukrotnie III miejsce w recytatorskich konkursach miejskich: „Mój ulubiony wiersz Jana Brzechwy” i „Polska moja Ojczyzna”. Ponadto talentem literackim pochwalić się może Wiktoria Adamiec, która zdobyła wyróżnienie w konkursie plastyczno – literackim „Układanka – rymowanka”. Natomiast uczennice: Martyna Kozioł, Amelia Łysuniec, Julia Klacka, Justyna Broja przygotowały układ taneczny i wystąpiły na Szkolnym Pokazie Talentów, gdzie zdobyły I miejsce, a Mariusz Krakowczyk III miejsce w kategorii recytacja.
Uczniowie rozwijają swoje pasje, odkrywają u siebie talenty i rozwijają je.
W klasie II c roku szkolnym 2016/2017 kontynuowana była innowacja 4xT (teatr, talent, terapia, taniec) na T jak terapia. Na zajęcia uczęszczało pięcioro dzieci, które mają kłopoty z przyswajaniem wiadomości.
Trudnościom szkolnym często towarzyszą także zaburzenia aktywności na lekcjach, zaburzenia emocjonalne, trudności wychowawcze, zaburzenia relacji społecznych.
Zajęcia stwarzają dzieciom możliwości wszechstronnego rozwoju. W celu eliminowania niepowodzeń szkolnych oraz ich ujemnych konsekwencji oddziaływuje się za pomocą środków pedagogicznych na przyczyny i przejawy trudności dzieci w uczeniu się, by spowodować określone, pozytywne zmiany w zakresie ich sfery poznawczej i emocjonalno – motywacyjnej oraz wiedzy i umiejętności. Najważniejsze jest, żeby uwierzyły, że dadzą sobie radę i dzięki wytrwałej pracy osiągną sukcesy na miarę swoich możliwości.
Zajęcia są korzystne dla dzieci. Mogą one odczuwać dumę i radość z przezwyciężania trudności, ze swoich nawet małych sukcesów. Uczą się samodzielnej pracy. Dzięki temu, że biorą w nich udział lepiej radzą sobie w czasie lekcji. Poprzez zabawę i w trakcie wykonywania zadań ćwiczą różne umiejętności. Rozwiązują różnego rodzaju krzyżówki, rebusy, łamigłówki. Grają w gry planszowe i loteryjki.
Doskonalą: technikę czytania i pisania, czytanie ze zrozumieniem, układanie zdań, pisanie z pamięci i ze słuchu. Uczą się dodawać i odejmować, układać i rozwiązywać zadania tekstowe, posługiwać się pieniędzmi, kalendarzem i zegarem. Wszystkie dzieci, które brały udział w zajęciach otrzymały promocję do klasy trzeciej.
W roku szkolnym 2016/2017 w klasie II d kontynuowana była innowacja 4xT (teatr, talent, terapia, taniec) na zajęciach tanecznych . Uczniowie podczas zajęć dodatkowych mieli okazję rozwijać swoje poczucie rytmu, uczyć się nowych choreografii, tworzyć stroje, a co najważniejsze przygotowywać się do występów przed publicznością. A okazji do pokazania tanecznych umiejętności było nie mało: rozpoczynając na szkolnych uroczystościach, a kończąc na wojewódzkich, czy nawet ogólnopolskich festiwalach.
Uczniowie 2 d tworząc zespół „Densiaki” prezentowali się podczas Dni Otwartych Szkoły, Jasełek, finału Miejskiego Konkursu Ładnego Pisania i Kaligrafii oraz podczas zakończenia roku szkolnego. Występowali również na profesjonalnych scenach podczas wojewódzkiego festiwalu „W świecie magii i baśni” prezentując układ „Wakacje Myszki Minnie” i zdobywając wyróżnienie, jak również podczas wojewódzkiego konkursu im. Norberta Krocza, gdzie dzieci wytańczyły „Brązową puentę”. Zwieńczeniem pracy zespołu był udział w ogólnopolskim festiwalu tańca „Igraszki”, gdzie uczniowie ponownie zostali zauważeni, zdobywając wyróżnienie. Na każdym występie „Densiaki” prezentowały inny układ choreograficzny, konkurowały z profesjonalnymi zespołami działającymi w Domach Kultury, co jeszcze bardziej podnosi wartość każdego sukcesu. Dzieci dokonały ogromnego postępu, są pewne siebie, rozwinęły się tanecznie, a przede wszystkim na scenie potrafią stać się małymi artystami. (Ewa Rogacka)
Kategoria: 4 x T