SP28 Zabrze

„V a, VI b i VII b w grodzie Kraka”

linia-ruchomy-obrazek-0447

Nie ma lepszego terminu na przedświąteczną wycieczkę do Krakowa niż pierwszy czwartek grudnia. Tego dnia, na Rynku Starego Miasta, odbywa się konkurs na najpiękniejszą szopkę krakowską. Oglądanie parady barwnych makiet stanowiło jednak tylko część atrakcji, które mieliśmy w planie naszej wycieczki szkolnej.  Spotkanie z historią i architekturą dawnej stolicy Polski rozpoczęliśmy nad Wisłą, u stóp wzgórza wawelskiego. Pierwsze kroki skierowaliśmy na Wawel. Odwiedziliśmy groby: marszałka Józefa Piłsudskiego  oraz Marii i Lecha Kaczyńskich. Ogromne wrażenie wywarła na wszystkich uczestnikach wizyta w katedrze, a zwłaszcza okazałe mauzoleum z relikwiami św. Stanisława w srebrnej trumnie oraz liczne nagrobki królów i biskupów. Oglądaliśmy także wspaniały renesansowy dziedziniec arkadowy.
Z Wawelu udaliśmy się na Rynek Główny.  Tam odbywała się prezentacja szopek, które wyglądem przypominały krakowskie zabytki, głównie kościoły, oraz nawiązywały do tradycji bożonarodzeniowych teatrzyków.  Podziwialiśmy również Sukiennice, Wieżę Ratuszową i przepiękny ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim. W podziemiach Sukiennic przenieśliśmy się w czasie i poznaliśmy życie codzienne
w dawnym grodzie Kraka, a „Biały Kruk” opowiedział nam jedną  z legend o powstaniu miasta. W czasie wycieczki mieliśmy czas na posiłek i zakup pamiątek.      W poznawaniu zabytków i atrakcji turystycznych Krakowa towarzyszyły nam Panie: Iwona Boborowska, Dorota Zabielna,  Jolanta Brzozoń
i Renata Urban.                                             (Renata Urban)

 

KOROWÓD SZOPEK

linia-ruchomy-obrazek-0447