SP28 Zabrze

Klasy pierwsze w Kopalni Srebra

linia-ruchomy-obrazek-0447

19 czerwca 2018 r. klasy pierwsze pojechały na wycieczkę do unikatowej na skalę europejską Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, która została wpisana W 2017 r. na listę unikatowych zabytków UNESCO. W Muzeum Górnictwa zapoznaliśmy się pokrótce z jej historią oraz zobaczyliśmy rekonstrukcję działania pierwszej maszyny parowej na Górnym Śląsku. Prawdziwa przygoda rozpoczęła się jednak 40,5 m pod ziemią. Pan przewodnik oprowadził nas podziemnymi korytarzami i opowiadał nam ciekawostki z lat, kiedy wydobywano tu różne kruszce. Zobaczyliśmy, jak wygląda przodek górniczy oraz narzędzia do pracy ( kubły, kilofy, lampy). Dowiedzieliśmy się, jak trudne warunki panowały w kopalni. Największą atrakcją był oczywiście przepływ łodziami dawnym chodnikiem odwadniającym. Widzieliśmy zwisające sopelki na suficie- stalaktyty. Wycieczka bardzo nam się podobała. (M. Kuśmierczak)