SP28 Zabrze

100 śpiewników na 100-lecie niepodległości

linia-ruchomy-obrazek-0447

Gościem specjalnym dzisiejszego dnia w naszej szkole była pani Ewa Szmidt – Sabat, prezes fundacji „Korzenie”, a oprócz tego  muzykoterapeuta, lektor  j.niemieckiego oraz nauczyciel muzyki. W sposób niezwykle ciekawy opowiedziała uczniom klas IV, V, VI, VII i VIII  o wykonywanym przez siebie zawodzie muzykoterapeuty, wciągając ich umiejętnie w zabawę z muzyką. Nadrzędnym jednak celem było zapoznanie uczniów z piosenkami harcerskimi  i pokazanie im wyjątkowej kolekcji śpiewników harcerskich, których pani Ewa przywiozła 100, na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Były wśród nich takie, które pochodziły z 1930 roku. Wszystkie dla naszego gościa stanowią niezwykłą wartość, ponieważ są osobistą pamiątką po zmarłym mężu, dr. n. med. Danielu Sabacie, adiunkcie Katedry i Zakładu Patomorfologii w Zabrzu SUM  w Katowicach, a absolwencie naszej szkoły. Na zakończenie pani Ewa Szmidt- Sabat nauczyła obecnych na spotkaniu uczniów hymnu ZHP. (Bożena Olichwer)

 Hymn ZHP

Wszystko co nasze Polsce oddamy    DGD
W niej tylko życie, więc  idziem żyć    A7D
Świty się bielą, otwórzmy bramy        DGD
Rozkaz wydany: „Wstań w słońce idź!”     A7D

Ramię pręż, słabość krusz,     DA7
Ducha tęż ojczyźnie miłej służ!     GD
Na jej zew w bój czy w trud          DA7
Pójdzie rad harcerzy polskich ród     GD
Harcerzy polskich ród       DA7D

Celem Fundacji Korzenie jest m.in. prowadzenie działań mających na celu upowszechnianie wiedzy o kulturze, muzyce i sztuce oraz ich wykorzystaniu w terapii i profilaktyce oraz ochrona i promocja dziedzictwa kulturowego regionu i kraju. https://www.facebook.com/fkorzenie

Cała działalność Fundacji „Korzenie” jest prowadzona w sferze pożytku publicznego. Darowizny wpłacone na realizację celów statutowych na konto fundacji w banku Pekao S.A. 07 1240 4849 1111 0010 8594 5187 można odliczyć od podatku dochodowego.

linia-ruchomy-obrazek-0447