SP28 Zabrze

Akademia z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości

linia-ruchomy-obrazek-0447

   Obok wielu systematycznie realizowanych przedsięwzięć mających uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości przez państwo polskie zorganizowana została w naszej szkole uroczysta akademia. 13 listopada cała społeczność szkolna miała okazję dowiedzieć się, przypomnieć lub utrwalić najważniejsze poczynania wielkiej rzeszy Polaków dążącej do odzyskania wolności bądź zachowania polskości w czasach zaborów. Jak długa
i krwawa była ta droga uczniowie mieli okazję uświadomić sobie dzięki  prezentacji multimedialnej przygotowanej przez uczennicę klasy VIII b- Olę Jasik.

Nie obyło się także bez pięknych wykonań pieśni patriotycznych. Niezwykle uzdolnieni uczniowie naszej szkoły wykonali utwory kojarzone z I wojną światową oraz popularne dużo wcześniej, np. w czasach powstania listopadowego, jak „Warszawianka” czy „Bywaj dziewczę zdrowe”.

Dużą atrakcją akademii był układ akrobatyczno –  taneczny, w czasie którego na bazie Etiudy Rewolucyjnej Chopina uczennice kl. VII b ukazały tragizm trzech rozbiorów Polski. Inna grupa uczniów tej samej klasy zaprezentowała pierwszą zwrotkę i refren naszego hymnu
w języku migowym. Uczniowie natomiast klasy
VI b odegrali scenkę ukazującą strajk dzieci
w miejscowości Września. Piękny wstęp oraz zakończenie uroczystości stanowiły utwory

„Ojczyzna” oraz „Taki kraj” w wykonaniu sióstr z  kl. V a.

Po części artystycznej Pani Dyrektor wręczyła nagrody laureatom konkursów zorganizowanych z okazji 100 rocznicy niepodległości.

(Dorota Zabielna)

Laureaci konkursu wiedzy na temat odzyskania niepodległości oraz wybitnych  postaci początków XX wieku:

I miejsce: Daniel Pustuł

II miejsce: Mirosław Krakowczyk

III miejsce: Daria Pudło

IV miejsce: Aleksandra Gałka

V miejsce: Anna Wojcik

Laureaci konkursu plastycznego – Polskie symbole narodowe:

I miejsce: Aneta Lejda

II miejsce: Martyna Kozioł

III miejsce: Wiktoria Suszko

Wyróżnienie: Oliwia Milewska

linia-ruchomy-obrazek-0447