SP28 Zabrze

Spotkanie z byłym więźniem Obozu Koncentracyjnego w Oświęcimiu

linia-ruchomy-obrazek-0447

5 marca 2019 r. mieliśmy okazję gościć nadzwyczaj wyjątkowego człowieka. Pan Tadeusz Bacia przyjechał do nas z Miasteczka Śląskiego, w którym mieszka już od kilkudziesięciu lat. Pan Bacia jest byłym więźniem obozu w Auschwitz, do którego trafił w bardzo młodym wieku. Dziś, 98 – letni pan Tadeusz bardzo dobrze pamięta sytuację związaną z aresztowaniem go przez Niemców oraz kilkumiesięcznym pobytem w obozie. Opowiedział nam historie związane z jego osobą oraz innymi współwięźniami. Dobrze zapamiętał moment, kiedy spotkał w Auschwitz swojego byłego wychowawcę ze szkoły podstawowej. Przedstawił nam historiez Auschwitz, które były dla niego wyjątkowo wstrząsające, przez które przez wiele lat miał poważne problemy ze snem. Pan Bacia przywiózł ze sobą dokumenty i książki stanowiące pamiątki po tych dramatycznych czasach. Spotkanie z panem Tadeuszem zrobiło na uczniach klas ósmych i siódmych ogromne wrażenie i było wzruszającym i emocjonalnym wstępem do wyjazdu w ramach wycieczki szkolnej do tego tragicznego miejsca, jakim jest Auschwitz.         (D. Zabielna)

linia-ruchomy-obrazek-0447