Klasy ósme na wycieczce w Auschwitz i Birkenau

08.03.2019 r. uczniowie klas ósmych byli na wycieczce w Auschwitz i Birkenau (Oświęcimiui Brzezince). Po przyjeździe oczom uczniów ukazały się ceglane baraki otoczone podwójnym kolczastym płotem,  który w czasie II wojny światowej był pod napięciem. Przeszli przez bramę z napisem  „Arbeit macht frei ” czyli „Praca czyni wolnym”. Doszliśmy do placu apelowego tam przewodniczka opowiadała o codziennym, ciężkim życiu więźniów. Następnie  zwiedzaliśmy niektóre baraki.  Korytarze baraków wypełnione były zdjęciami więźniów, na ścianach znajdowały się obrazy i zdjęcia przedstawiające życie więzienne. Do najbardziej wzruszających chwil należało oglądanie sterty osobistych rzeczy więźniów – okularów, ubrań, garnków, szczotek, walizek itp. Blok 11 jest zachowany prawie w takim stanie jak wyglądał po wyzwoleniu. To z niego wyprowadzano więźniów pod ścianę śmierci. Przy ścianie złożyliśmy kwiaty i uczciliśmy zamordowanych minutą ciszy. Potem oglądaliśmy krematorium, a następnie przejechaliśmy do Brzezinki. Na miejscu zobaczyliśmy szereg baraków murowanych i drewnianych, rampę wyładowczą i wagon, którym przywożono więźniów. Wróciliśmy ponownie do Oświęcimia, aby zobaczyć wzruszający film dokumentalny o obozie i wyzwoleniu więźniów. Myślę, że była to ważna lekcja historii, którą każdy zapamięta.      (J. Brzozoń)