SP28 Zabrze

Spotkanie z panią Beatą Piechą – van Schagen.

linia-ruchomy-obrazek-0447

Spotkanie z pracownikiem Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu  5.06.2019 r.

dr Beatą Piechą – van Schagen koordynatorem działań naukowych MGW – kierownikiem projektów

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

 ,,Kult świętej Barbary wśród górników kopalń węgla”

Gościliśmy w naszej szkole wyjątkowego gościa, pracownika Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, który przybliżył naszym uczniom kult świętej Barbary na Górnym Śląsku. Przygotowana przez panią dr Beatę Piechę – van Schagen prezentacja, przybliżyła dzieciom postać świętej Barbary, ale również wzbogaciła wiedzę uczniów o tym, czym jest Barbórka – zwyczaj kultywowany przez górników. O tym wszystkim można przeczytać także w książce „Kult świętej Barbary wśród górników kopalń węgla kamiennego na Górnym Śląsku w XIX i XX wieku”, której autorką jest nasz gość.

Uczniowie uważnie słuchali i zadawali ważne pytania o pracę górników, znaczenie atrybutów świętej Barbary, dlatego potrafili właściwie odpowiedzieć na zadawane przez prowadzącą pytania.

Takie spotkania z pewnością pozostaną na długo w pamięci uczniów. (Helena Maśnica)

 

linia-ruchomy-obrazek-0447