SP28 Zabrze

Szkolne obchody 231. rocznicy uchwalenia KONSTYTUCJI 3 MAJA

linia-ruchomy-obrazek-0447

4 maja również w naszej szkole upamiętniliśmy 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja – pierwszej Konstytucji w Polsce i w Europie,
a drugiej na świecie. Samorządy szkolne (klas młodszych i starszych) zaproponowały wszystkim uczniom i nauczycielom zaakcentowanie tego wydarzenia poprzez biało – czerwony, ewentualnie galowy strój. Niewątpliwie wzorowo pod tym względem zaprezentowały się klasy młodsze oraz maluszki z oddziałów przedszkolnych. Ponadto w czasie pierwszej i drugiej przerwy uczniowie na I i II piętrze mogli wysłuchać najważniejszych postanowień Konstytucji oraz utworów nawiązujących do tego wydarzenia, typu „Witaj majowa jutrzenko”. Niewątpliwie dużą atrakcją był król Stanisław August Poniatowski, w którą to postać wcielił się niezawodny Michał z klasy VI. To w obecności króla uczniowie, na wzór wydarzeń z 1791 roku skandowali hasła: „Wiwat Król! Wiwat Naród! Wiwat wszystkie Stany”.

Dorota Zabielna

linia-ruchomy-obrazek-0447