SP28 Zabrze

Absolwenci

linia-ruchomy-obrazek-0447

16 października 2018 roku uczniowie szkoły uczestniczyli
w spotkaniu z naszym absolwentem Pawłem Jasikiem, który wrócił
z dalekiej wyprawy i przygotował ciekawą prezentację dotyczącą swojego pobytu
w Nepalu. Podczas spotkania Paweł szczegółowo opowiadał
o wyjeździe, warunkach
i tradycjach tam panujących oraz o pomocy świadczonej na rzecz szkoły celem podniesienia poziomu edukacji. Nasz absolwent przebywał tam w ramach wolontariatu zorganizowanego przez brytyjską organizację VSO – Voluntery Service Organisation. Należy również wspomnieć,
iż w czerwcu br. nasza szkoła włączyła się do akcji charytatywnej sprzedając zdrową żywność i w ten sposób wspomogła wyjazd Pawła do Nepalu.

Spotkanie przebiegło w miłej i życzliwej atmosferze. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali całej prelekcji, a na koniec zadawali szczegółowe pytania dotyczące całego pobytu Pawła w Nepalu. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkaniem z Pawłem.

(Iwona Boborowska)

linia-ruchomy-obrazek-0447

Spotkanie z absolwentem Pawłem Jasikiem

    13 września 2017 roku gościliśmy absolwenta naszej szkoły – Pawła Jasika, który przygotował dla obecnych uczniów klas VI i VII prezentację pod tytułem „Z Rokitnicy do Glasgow i nie tylko … ” .
Podczas spotkania Paweł zapoznał uczniów ze swoją ścieżką edukacyjną, która umożliwiła mu podjęcie studiów za granicą, a tym samym wpłynęła na poszerzenie horyzontów i dostęp do zagranicznych rynków pracy. Absolwent naszej szkoły starał się uświadomić uczniom, jakie korzyści wynikają
z systematycznej nauki, zaspokajania ciekawości świata
i poznawania nowych ludzi. Jego zdaniem, nie trzeba być bardzo bogatym lub posiadać znajomości, by móc w pełni się rozwijać i realizować swoje marzenia. Swoim przykładem udowodnił, iż każdy uczeń może bardzo wiele osiągnąć, jeżeli tylko odpowiednio wcześnie zacznie myśleć o swojej przyszłości.
Całe spotkanie przebiegło w miłej i życzliwej atmosferze. Nasi uczniowie chętnie zadawali konkretne pytania dotyczące drogi rozwojowej Pawła. Widoczne było ogromne zainteresowanie omawianym tematem.

(Iwona Boborowska, Agnieszka Mikulak-Szczodra)

linia-ruchomy-obrazek-0447

Nasz były uczeń Sebastian Richter po raz kolejny dodaje naszej szkole splendoru. Cieszymy się, że dzieli się z nami swoimi sukcesami: Dzień dobry. Wątku związanego ze Stypendium PRM ciąg dalszy… W środę 30 listopada uczestniczyłem w Gali Stypendystów w Gliwicach, podczas której nagrodzeni zostali najlepsi uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Zabrza i okolic. Poniżej przesyłam kilka zdjęć oraz krótką relację z tego wydarzenia. Pozdrawiam serdecznie.  Sebastian Richter

Gala stypendystów

linia-ruchomy-obrazek-0447

2016 r. – Święto Szkoły z absolwentami

Od 14.11 do 22.11 2016 roku w naszej placówce trwały przygotowania do kolejnych, 52 urodzin szkoły , które odbyły się 22 listopada 2016 roku. W klasach młodszych uczniowie realizowali na zajęciach regionalnych i edukacji wczesnoszkolnej projekt edukacyjny ,,Jesteśmy Miłośnikami Rokitnicy”, w ramach którego zespoły uczniowskie wykonywały zadania związane z poznawaniem Rokitnicy. Efektem tych działań było przygotowanie przez dzieci plakatów, przedstawiających zabytki, sport i rekreację, przyrodę oraz komunikację miejską naszej dzielnicy. Zostały one wyeksponowane na sali gimnastycznej. Mały Samorząd Uczniowski wykonał piękne kotyliony dla zaproszonych absolwentów. Najmłodsi przygotowali także jesienne bukiety, które ozdobiły hol szkolny. Nad dekoracją szkoły czuwała pani Sabina Węglarz, która zorganizowała także mały wernisaż prac uczniowskich.

Uczniowie klas starszych, pod kierunkiem wychowawców, opracowali z kolei projekt edukacyjny pt. ,,Młody Miłośnik Rokitnicy”. Przez cały tydzień przeprowadzali wywiady z ciekawymi ludźmi. Mogli wziąć również udział w konkursie wiedzy o Rokitnicy, walcząc o tytuł ,,Młodego znawcy Rokitnicy”. Przypadł on klasie IVb, która okazała się najlepsza. Ważnym wydarzeniem było wydanie okolicznościowej gazetki pt. ,,Młodzi Miłośnicy Rokitnicy”, która została wręczona absolwentom szkoły.

Kolejnym konkursem zorganizowanym z okazji Święta Szkoły był konkurs informatyczny na najlepszą prezentację przygotowaną w Power Poincie pt. ,,Nasza Szkoła jest najlepsza”. W kategorii klas I-III zwyciężył Błażej Węglarz z klasy IIIa (prezentacja przygotowana pod kierunkiem pani Izabeli Guzy), natomiast w kategorii klas IV-VI, Gracjan Pieczko, uczeń klasy Va (prezentacja przygotowana pod kierunkiem nauczyciela zajęć komputerowych, pani Danuty Ciesielskiej). Nagrodzeni uczniowie otrzymali dyplomy oraz upominki ufundowane przez Radę Dzielnicy Rokitnica. Nagrody wręczał Sebastian Markisch, absolwent SP 28 w Zabrzu oraz przewodniczący zarządu Rady Dzielnicy Rokitnica. Święto Szkoły rozpoczął uroczysty apel, na którym uroczyście odśpiewano hymn państwowy i wprowadzono sztandar szkoły. O jego obustronnym wyglądzie przypomniała uczniom opiekunka Samorządu Uczniowskiego, pani Paulina Drzastwa. Dyrektor szkoły, pani Bożena Olichwer, złożyła wszystkim uczniom, nauczycielom i przybyłym gościom życzenia urodzinowe, do których z bukietem kwiatów dołączyła się Przewodnicząca Rady Rodziców, pani Karolina Toporek.

Całość uświetniły: przedstawienie w gwarze śląskiej pt. ,,Nasza Szkoła”, przygotowane przez wicedyrektora szkoły, panią Helenę Maśnicę, w którym wystąpili uczniowie klasy Va (Natalia Grajcar – jako córka Karolina, Dominika Kuczała – jako córka Ania, Julia Nieswiec – ich mama i Gracjan Pieczko – jako opa) oraz nagrodzona prezentacja w Power Poncie autorstwa Gracjana Pieczki.

Niezwykle miłym i ciekawym akcentem całej urodzinowej uroczystości był udział w niej absolwentów szkoły, którzy opowiadali o swoich wspomnieniach i przeżyciach związanych z naszą placówką. Na uroczystość przybyli: Klaudia Tokarz (handlowiec oraz lokalny społecznik), Sebastian Markisz (przewodniczący zarządu Rady Dzielnicy Rokitnica oraz dyrektor ZSO nr 5 w Zabrzu), Karolina Toporek (mama naszych uczniów, przewodnicząca Rady Rodziców oraz projektant i wykonawca ogrodów) Beata Kaszuba-Nawrat (nauczyciel SP 28 im. Miłośników Rokitnicy w Zabrzu), Karina Szczepanik (mama naszych uczniów), Natalia Maślanka, Wiktoria Kroninger (obecnie uczennice IV LO w Bytomiu, harcerki), Marta Kocur (obecnie uczennica ZSO nr 10 w Zabrzu) , Sebastian Richter (obecnie uczeń ZSO nr 12 w Zabrzu), Marek Duszyński (ojciec naszego ucznia) oraz Noemi Rozpara (obecnie studentka).

(Helena Maśnica)

linia-ruchomy-obrazek-0447

Odwiedziny absolwenta – Sebastiana Richtera

20.10.2016 r. odwiedził nas nasz absolwent Sebastian Richter (rocznik 1999) z byłej klasy pani Renaty Urban, a obecnie uczeń ZSO nr 12 w Zabrzu.
14. 10.2016r. odebrał w Warszawie z rąk pani premier Beaty Szydło Stypendium Prezesa Rady Ministrów w roku szkolnym 2016/2017. Opowiadał ze szczegółami o swoich przeżyciach
i wrażeniach z tego doniosłego wydarzenia. Spotkał się również z uczniami klas młodszych, którzy z podziwem
i zachwytem patrzyli na swojego starszego kolegę.
linia-ruchomy-obrazek-0447

Witamy górników i absolwentów

Tradycyjnie – z okazji Barbórki – w naszej szkole gościliśmy górników, dla których najmłodsi uczniowie przygotowali wierszyki, piosenki i przedstawienie. Tym razem jednak  grono gości było liczniejsze, gdyż z okazji Dnia Miłośników Rokitnicy do swojej dawnej szkoły przybyli również absolwenci SP 28. Wspomnieniom nie było końca. Przecież tak niedawno byli w pierwszej klasie, tak niedawno pisali sprawdzian szóstoklasisty….. A tu już ulubiona podstawówka za nimi. Dobrze,że drzwi do niej są zawsze otwarte i można spotkać się z byłymi nauczycielami i  kochanymi wychowawcami. W tym roku do wspomnień i zwierzeń „jak było dawniej” zaprosiliśmy panią Klaudię Tokarz (obecnie pracownika handlu i działaczkę społeczną), panią Helenę Maśnicę (obecnie nauczycielkę i wicedyrektora  SP 28 im. Miłośników Rokitnicy w Zabrzu), Agatę Maśnicę (obecnie pracownicę orkiestry w Operze Śląskiej w Bytomiu), Oliwię Moskalik (obecnie uczennicę ZSO nr 12 w Zabrzu), Ninę Dudę (obecnie uczennicę SZSP w Zabrzu), Karolinę Gryszkę (obecnie uczennicę ZSO nr 12 w Zabrzu), Tomasza Dąbkowskiego (obecnie ucznia ZSO nr 12 w Zabrzu), Jakuba Olichwera (obecnie ucznia ZSO nr 12 w Zabrzu), Wojciecha Wróbla (obecnie ucznia ZSO nr 12 w Zabrzu).

linia-ruchomy-obrazek-0447A VISIT FROM AUSTRALIA

11 czerwca 2014, przyleciała do Polski i odwiedziła naszą szkołę pani z Australii-pani Olga Kułanowska, ze swoją koleżanką panią Megan. Jedna z tych pań chodziła kiedyś do naszej szkoły.
Opowiadały nam, jakie zwierzęta żyją w Australii, oraz co Australijczycy jedzą. Pokazywały nam australijski bumerang i kapelusz, który chroni przed muchami.
Panie dały dzieciom do spróbowania krem, którego Australijczycy używają zamiast masła na kanapki. Mieliśmy możliwość posłuchania aborygeńskiej muzyki. Oglądaliśmy też film, w którym pokazano różne miasta australijskie.
Na to spotkanie przyszedł również dziadek naszej koleżanki. Był on dyrektorem SP 28 wtedy, kiedy chodziła do niej pani Olga.
Na koniec spotkania Panie podarowały dzieciom i nauczycielom różne upominki: czapki, książki, długopisy.
Spotkanie bardzo nam się podobało.

 

linia-ruchomy-obrazek-0447

Spotkanie po latach…

linia-ruchomy-obrazek-0447